A vesekövek (nephrolithiasis vagy urolithiasis) ásványi anyagokból és sókból álló kemény lerakódások, amelyek a húgyutakban képződnek.
Milyen hajlamosító tényezők ismertek?
- Leggyakrabban 40-50 éves korban fordul elő, gyakrabban férfiaknál. Hajlamosít a sok hús és tej fogyasztása kevés folyadékbevitel mellett. Genetikai tényezők is befolyásolják az előfordulását, de a húgyúti fertőzések, vizelet elakadással járó betegségek, egyes gyógyszerek is növelhetik a kialakulásának kockázatát. Ha ismert hormonális vagy anyagcsere betegség ajánlott annak megfelelő terápiája és a diéta tartása a vesekő elkerülése érdekében.
- Fokozott hajlama van, akinek 25 éves kora előtt volt már veseköve, egy (solitaer) veséje vagy hajlamosító betegsége, például mellékpajzsmirigy betegsége (hyperparathyreosis) van. Rendszeres kalcium-pótlás, D-vitamin és nagy dózisú C-vitamin szedése is okozhat vesekövet.
A vesekő tünetei:
A vesekő általában nem okoz tüneteket, amíg el nem mozdul a vesén belül, vagy át nem jut az egyik ureterbe, ami vesét és a húgyhólyagot összekötő vezeték. Ha a vesekő megakad az ureterben, az elzárhatja a vizelet áramlását, és a vese megduzzadását és az ureter görcsösségét okozhatja, ami nagyon fájdalmas lehet.
Ekkor a következő tüneteket tapasztalhatja:
- erős görcsös vesetáji fájdalom (vesecolica)
- alhasba, combok belső felszínére, férfiaknál a herékbe, nőknél a nagyajkakba sugárzó fájdalom
- mozgásra nem fokozódó, nyugalomra nem szűnő fájdalom
- általában egyoldali tünetek
- hányinger, hányás
- Lázas állapot felülfertőződés jele lehet, ilyenkor érdemes minél előbb felkeresni urológus szakorvosát
Hogyan előzhetjük meg a vesekő kialakulását?
- Javasolt a bőséges folyadék fogyasztása (napi 2,5-3 liter)
- A túlzott fehérje, szénhidrát, étkezési só és telített zsírok helyett zöldségek, gyümölcsök fogyasztása, melyek növelik a vizeletben a magnézium és a citrát mennyiségét.
- Rendszeres sportolás és az egészséges életmódnak számtalan jótékony hatása van a szervezetre.
- Húgyúti fertőzés felismerése időben és annak megfelelő kezelése
- Ismert anyagcsere betegség esetén a diéta megtartása
Mindenképp szükséges műtét a vesekő eltávolításához?
A vesekő kezelését befolyásolja annak mérete és kialakulásának oka. A legtöbb (10 lliméternél kisebb átmérőjű) vesekő esetén elegendő a konzervatív kezelés. Ajánlott a napi 2-3 liter folyadék- ideális esetben főleg víz fogyasztása, mely megakadályozza a további kövek kialakulását és segíti, hogy a vesekő minél hamarabb kiürüljön a szervezetből. A vesekő haladása kellemetlenséget okozhat. Erős fájdalom vagy vesegörcs esetén javasolt görcsoldó és fájdalomcsillapító gyógyszer szedése. Urológus szakorvosa javasolhat alfa blokkolóként ismert gyógyszert, mely elősegíti a vesekő kiürülését. Hatására az ureter izmai ellazulnak, gyorsabb és kevesebb fájdalommal halad a kő.
Azok a vesekövek, amelyek túl nagyok ahhoz, hogy spontán ürüljenek, vagy vérzést, vesekárosodást, akár folyamatos húgyúti fertőzést okoznak, kiterjedtebb kezelést igényelhetnek. A műtéti kezelés mellett számtalan modern terápiás megoldás áll rendelkezésünkre, például az ESWL (testen kívüli lökéshullámú kőzúzás) kezelés: Az eszköz erős rezgéseket (lökéshullámokat) hoz létre, amely a köveket apró darabokra zúzza, így azok a vizelettel távozhatnak. Az eljárás körülbelül 45-60 percig tart, és mérsékelt fájdalmat okozhat, ezért előfordulhat, hogy altatásban vagy enyhe érzéstelenítésben részesül a páciens.
Magánklinikánk Urológus szakorvosa személyre szabottan tájékoztatja a legmodernebb kezelési lehetőségekről, amely alapján az Ön számára legmegfelelőbb terápiát választhatja.
Áraink
- KONZULTÁCIÓ ÉS KONTROLLVIZSGÁLAT
- Urológiai konzultáció és szakorvosi vizsgálat - felnőtt és gyermek: 37.000 Ft
- Urológiai szakorvosi vizsgálat ultrahanggal - felnőtt és gyermek: 45.000 Ft
- Kontrollvizsgálat (1 hónapon belül): 25.000 Ft
- Prosztatszűrés ultrahanggal, szakorvosi konzultációval, laborral (PSA): 57.000 Ft
- Angol nyelvű lelet: 25.000 Ft
- Teljes vizelet vizsgálat: 6.000 Ft
- UROLÓGIAI KISMŰTÉTEK
- Képlett (1 db esetén) eltávolítása nemi szervről, varratszedéésel együtt (sebészetileg) ambuláns műtét (szövettan díját az ér nem tartalmazza): 143.000 Ft
- Fitymaletapadás feloldása gyermekeknél (ambuláns műtét): 60.000 Ft
- Fitymafék átmetszése (sebészetileg) - felnőtt, ambuláns kisműtét: 250.000 Ft
- Cirkumcisio (körülmetélés) helyi érzéstelenítéssel (ambuláns műtét): 320.000 Ft
- Urológia szövettan: 22.000 Ft