A haspuffadás egy olyan kellemetlen egészségügyi tünet, amit a legtöbb ember megtapasztal élete során legalább egyszer.
Kialakulásának háttérében számos egészségügyi probléma állhat. Vizsgáljuk meg, hogy melyek a haspuffadás kialakulásának leggyakoribb okai.
- a belekben felgyülemlő gázok, melyeket a bélflóra által termelt baktériumok okoznak
- ételintolerancia (glutén-, vagy laktóztartalmú élelmiszerekre és ételekre)
- bizonyos ételek fogyasztása: pl. bab, brokkoli, lencse, hüvelyesek, káposztafélék, magas fruktóz tartalmú gyümölcsök, édesítőszerek, szénsavas üdítőitalok
- irritábilis bél szindróma (IBS)
- gyulladásos bélbetegségek: pl. Chron- betegség, vagy colitis ulcerosa
- szájon át szedett antibiotikumok vagy más gyógyszerek
- túlzott stressz, szorongás
- hormonális változások pl. a menstruáció előtti időszak, vagy a menopauza során
- túlzott alkoholfogyasztás, vagy egyéb méreganyagok fogyasztása
A haspuffadás hátterében tehát több tényező, probléma és betegség állhat, ezért, ha az alábbi tünetek közül bármelyiket tapasztaljuk, célszerű belgyógyász szakorvoshoz fordulni a mielőbbi gyógyulás érdekében.
- állandó, vagy visszatérő székrekedés
- gyakori hasmenés
- hányinger
- étvágytalanság
- levertség, fáradtság érzet
- érzékenység bizonyos ételek, vagy élelmiszerek fogyasztása után (különösen a laktózra, vagy a gluténre)
- fokozott bélgázképződés
- nehézség érzése a hasban, az érintett gyakran azt érzi, hogy a ruhái szűkek, szorítják
- súlyosabb esetekben görcsök is jelentkezhetnek
Hogyan zajlik egy belgyógyászati vizsgálat?
- Előzetes állapotfelmérés: A belgyógyász megkérdezi a betegtől az orvosi előzményeit, beleértve a páciens összes korábbi betegségét, sérülését, műtéteit, jelenlegi tüneteit, esetleg a családjában előforduló krónikus betegséget.
- Általános fizikai állapotfelmérés: A belgyógyász megméri a beteg vérnyomását és a pulzusát. Ezt követően tapintással megvizsgálja a has és a nyirokcsomók állapotát.
- Egyéb vizsgálatok: Bizonyos esetekben az orvos EK-t végez, vagy labor vizsgálatra küldi a beteget, esetleg további, szakorvosi vizsgálatok elvégzését javasolhatja.
- A belgyógyász szakorvos felállítja a pontos diagnózis, melynek alapján olyan kezelési tervet állít össze, mely a beteg mielőbbi gyógyulását szolgálja. Ez lehet gyógyszeres kezelés, életmódbeli változtatás, speciális diéta vagy különböző terápiás eljárás.
Láthatjuk tehát, hogy a haspuffadás kialakulásának hátterében számos probléma állhat. Sajnos nem csak kellemetlen, gyakran fájdalom is kíséri, ezért kiemelkedően fontos, hogy minél előbb látogassunk el belgyógyász szakorvoshoz. A belgyógyász szakorvos nem csak abban fog segíteni, hogy a kellemetlen tünetek elmúljanak, hanem a probléma gyökerét is feltárja, melynek köszönhetően a beteg búcsút inthet a haspuffadás okozta kellemetlenségeknek.